Kalp krizi gençlerde daha

Kalp krizi gençlerde daha

En Son Sağlık Haberleri

Millet Gazetesi’nde yer alan habere göre uzmanlar kalp krizinin gençlerde daha öldürücü olduğunu açıkladı. Özellikle mide şikayetiyle doktora giden genç hastalara dikkat edilmesi gerektiği belirtildi.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir, kalp krizinin bilinçsiz beslenme ve spor gibi nedenlerle gençlerde de görülmeye başlandığına hatta çocuk yaşlara indiğine işaret etti. Özdemir, “Yaşlılarla karşılaştırdığımızda kalp krizinin gençlerde daha öldürücü olmasının nedeni, gençlerde ‘yardımcı damar’ dediğimiz kollateral damarların gelişmemiş olmasıdır” dedi. İleri yaşta nefes darlığı, çarpıntı, ani bilinç kaybı ile belirti veren kalp krizinin gençlerde klasik bulgular göstermediğini, mide ağrısının da zaman zaman kalp krizinin habercisi olabileceğini vurguladı.

MİDE AĞRISINA DİKKAT!

Özdemir şöyle konuştu: “Mide ağrısı deyip geçiliyor veya ilaç verilip hasta geri gönderiliyor. Örneğin göğsün ön yüzünde oluşan sıkışma şeklinde ağrı, boyna, sırta, sol kola yayılan ağrı gençlerde daha farklı seyredebiliyor. Özellikle de kalbin alt yüzünü besleyen damardaki tıkanıklığa bağlı mide ağrısı, mide ekşimesi, bulantı şeklinde bir ağrı yansıması olabiliyor. Kalp ağrısı kalp krizi, mide bölgesine yansıyabilir ve sizi yanlış yönlendirebilir.”

‘SICAKLARDA HASTALAR ARTTI’

Son zamanlarda sıcakların da artmasıyla, kalp krizi sebebiyle gelen hasta sayısının iki katına çıktığını bildiren Özdemir, “Günde 5 hastayken bu sıcak aylarda 10-15 oluyor” dedi.

MUTLAKA SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİN

Diyabet hastalarının yüzde 30’unda kalp krizinin herhangi bir ağrı olmadan kendini gösterdiğine işaret eden Özdemir, “(Sessiz kalp krizi) ‘Gizli kalp krizi’ dediğimiz şekilde kendini gösterebilir. Özellikle bu hastalara dikkat etmek lazım” dedi. Anne ya da babası erken dönemde, 50 yaş altında kalp krizi geçirenlerin risk altında olduğuna dikkati çeken Özdemir, “Bunlar değiştirilemez risk faktörüdür. Bu kişilerin diğer riskleri azaltması lazım. Sigarayı bırakacak, tansiyonu, şeker hastalığı, kolestrol yüksekliği varsa kontrol altında olacak. Bu hastalarımız 40’lı yaşlarda mutlaka kontroldan geçsinler” diye konuştu.

Prof. Dr. Özdemir kalp-damar hastalarına mümkün olduğunca sebze meyve ağırlıklı beslenmeleri, yağlı yiyeceklerden uzak durmaları ve halis zeytinyağı ya da tereyağı gibi sağlıklı yağlar kullanmaları önerisinde bulundu. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ