Üzüm kanserin kalkanı!..

Üzüm kanserin kalkanı!..

En Son Sağlık Haberleri

Takvim’de yer alan habere göre yapılan araştırmalarda üzümün içindeki minerallerin ve çekirdeğinin anti kansorejen etkisinin olduğu belirtildi. Üzümün içerdiği maddeler ile sağlık açısından önemli bir besin ve enerji kaynağı olduğu ifade eden uzmanlar faydalarını şöyle anlattı:

Vitamin kaynağı: Son yıllarda üzüm ve üzümden elde edilen ürünler üzerinde kapsamlı araştırmalar yapılmıştır. Üzümdeki B1, B2 vitaminleri ve çeşitli mineraller iyi bir besin kaynağı olduğunu kanıtladı. Çekirdeğinin ise antioksidan fenolik bileşenler bakımından zengin olduğu görüldü. Anti kansorejen özelliğe sahip olması ise onu diğer besinlerden ayıran bir özelliktir.

Karaciğeri onarıyor: Meyvenin içeriğindeki mineraller özellikle bedensel gelişme sorununa iyi geliyor, deri ve saç iltihaplarını iyileştiriyor. Yapılan araştırmada üzümün ateşli hastalıklar ve madensel tuz eksiklikleri, böbrek ve karaciğer hastalıklarında yararlılığı tespit edilmiştir.

KİLO VERDİRİYOR

İdeal diyet besini: Üzüm yüksek kalori içeriğine rağmen çok düşük miktarlarda yağ ve protein içerdiği için aynı zamanda ideal bir diyet besinidir. Tansiyonu düşürüyor: Bir bardak üzüm suyu 125 kalori içerir. Bu miktar hipertansiyonlu bireylerde kan basıncını düşürücü etkide bulunduğu görülmüştür. Protein kaynağı: Kuru üzümün de protein ve karbonhidrat kaynağı olduğu biliniyor. Yapılan incelemelerde kuru üzümde demir, fosfat, kalsiyum bulunuyor. A, B1, B2, B6, C vitaminleri içeriyor.

Demir zengini: Üzümden elde edilen, Anadolu’nun geleneksel gıdalarından şıranın, demir, sodyum, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller bakımından zengin ve besleyici düzeyi yüksek bir gıda olduğuna da işaret ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ