Teknoloji devinin çılgın partisi olay oldu

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Microsoft’un düzenlediği parti tepki çekti.

Teknoloji devinin çılgın partisi olay oldu

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından olan Microsoft’un Xbox oyun konsolu için düzenlediği parti büyük tepki topladı. Partide mini etek ve iç çamaşırlarıyla dans eden “okullu kız” rolündeki genç kızların bu halleri özellikle kadınlardan tepki gördü. Xbox’ın “Oyun Geliştiricileri Konferansı” için düzenlediği partiye katılanlar tarafından paylaşılan fotoğraflar ve videolar da skandalın büyümesine yol açtı.

Kadınların video oyun geliştiricileri tarafından sürekli aşağılandığını, kullanıldığını iddia edenler, partide yaşananların da bu durumun bir aynası olduğunu dile getirdiler.

Partide dans eden genç kızlarla birebir görüştüğünü söyleyen oyun geliştirici Kamina Vincent, kızların “partiye katılanları karşılamak, onlarla konuşmak ve dans etmeleri için cesaretlendirmek” amacıyla işe alındıklarını öğrendiğini açıkladı.

Partiden görüntülerin basına yansımasının ardından Xbox’ın başındaki isim olan Phil Spencer bir özür mesajı yayınladı. Mesajda partide sergilenenlerin Xbox ve Microsoft’un değerleriyle uyuşmadığının altı çizilirken, yapılanın yanlış olduğu ve cezasız kalmayacağı belirtildi.

Sosyal medyada eleştiri yağmuruna tutulan Microsoft’un aynı gün, partiden önce “Oyunlardaki Kadınlar” konulu yemek verdiği de gelen bilgiler arasında. Konuyu haberleştiren yabancı basın kaynakları, Microsoft çalışanlarının yalnızca %26.8’inin kadın olduğunun da altını çiziyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ